چاپ جعبه و بسته بندی | جعبه فانتزی – جعبه سخت – جعبه گل

بسته بندی فست فود | چاپ جعبه فست فود

بسته بندی حرفه ای-،-چاپ جعبه فست فود-،-جعبه بیرون بر کافه-،-رستوران-،-چاپ جعبه-،-طراحی جعبه

چاپ جعبه یا بسته بندی مناسب یکی از مهم ترین نیازهای صنایع غذایی به خصوص فست فود ها می باشد. خود بسته بندی همچنین می تواند به عنوان یک بازاریاب عمل نماید و در فروش محصول و جذب مصرف کننده کمک شایانی نمایید ، این امر در صنایع غذایی (رستوران ها و فست فودی ها) ، صنایع آرایشی و بهداشتی بسیار ملموس تر است ، به این دلیل که مشتری ابتدا جعبه و بسته بندی را می بیند و سپس برای خرید اقدام می کند. در چاپ جعبه میتوانیم از کاغذ و مقواهای متنوع مثل پشت طوسی، پشت سفید، ایندلبرد و حتی گلاسه استفاده نمود ولی در بسته بندی ها و چاپ جعبه های غذایی و فست فود ها به غیر از شکیل بودن جعبه ها بهداشتی بودن آن ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، از این رو در مواردی که کاغذ یا مقوای استفاده شده در بسته بندی با محصول داخل جعبه در تماس مستقیم باشد باید از کاغذ و مقوای بهداشتی مانند جعبه بهداشتی (جعبه پیتزا)، مقوای ایندلبرد و پشت سفید استفاده کرد، اما در بسته بندی هایی که محصول داخل جعبه توسط نایلون یا کاغذ های بهداشتی دیگر پوشش داده شده (کاغذ و نایلون های ساندویچ و فست فود ها)، نیازی به استفاده از مقوا و کاغذ های بهداشتی در بسته بندی و جعبه ها نیست.

در چاپ جعبه نوع غذا یا کالا و اندازه آن تعیین کننده جنس کاغذ و گرماژ آن است. برای مواد غذایی فست فودی مانند ساندویچ، سیب زمینی و یا سایر مواد غذایی مقوای ایندلبرد و گلاسه در گرماژ 250 تا 350 گرم استفاده میشود. این دو نوع کاغذ از نظر کیفیت، زیبایی، بهداشتی بودن و استحکام نیاز هر مشتری را برآورده میکند.

بعد از انتخاب مقوای مناسب نوبت به چاپ جعبه و خدمات پس ازچاپ آن می رسد که مراحل آن به طور کامل در ادامه همین بخش گفته شده است. لازم به ذکر است که ناظرین چاپی ما در طول تمام این مراحل در چاپخانه حظور دارند و برای کنترل کیفیت محصول شما میکوشند. حال شما میتوانید با توجه به نیازتان با ما تماس گرفته و یا از طریق تلگرام و با در نظر گرفتن موارد ذکر شده در بالا درخواست خود را جهت دریافت استعلام قیمت اعلام نمایید.

چاپ جعبه کشویی یا کبریتی

 جعبه های کشویی از دوقسمت در (کاور) و زیره تشکیل میشوند. معمولا بر روی قسمت کاور جعبه های کشویی چاپ لوگو، نوشته و عکس ها انجام میشوند که به صورت کشویی از روی قسمت زیره برداشته میشود. زیره جعبه های کشویی دونوع میباشد، نوع اول دیواره تکی و نوع دوم دیواره دوبل، که دیواره دوبل از زیبایی بیشتری برخوردار است. جعبه های کشویی معمولا برای شیرینی و شکلات و محصولاتی که برای کادو دادن استفاده میشود ساخته می شوند.

چاپ-جعبه-،-چاپ-جعبه-کشویی-،-چاپ-جعبه-دارویی-،-چاپ-جعبه-لمینتی-،-چاپ-جعبه-دو-تکه-،-چاپ-نقش-و-نگار

چاپ جعبه های لمینتی | کارتن

چاپ جعبه-،-جعبه حرفه ای-،-بسته بندی کاغذی-،-بسته بندی-،-چاپ جعبه حرفه ای-،-چاپ نقش و نگار

چاپ جعبه های لمینتی:

از نظر فنی اضافه کردن سطحی به سطح دیگر را لمینت گویند. لمینت در صنعت چاپ جعبه و بسته بندی، معمولا به اضافه کردن مقوا و کاغذ بر روی سطوح کارتن اطلاق میشود.

در مرحله اول چاپ جعبه های لمینتی ابتدا طرح مورد نظر شما توسط دستگاه های چاپ افست روی کاغذ (پوستر) چاپ می شود ، سپس توسط چسب سیلیکات یا چسب چوب توسط دستگاه لمینت به لایه ضخیم تر ما (کارتن) چسبیده می شود و توسط دستگاه های دایکات که انواع مختلفی هم دارند (دایکات فکی، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی) خط تا و برش میخورند و در مرحله آخر به وسیله چسب یا منگنه لب چسب کارتن چسبیده میشود. توجه داشته باشید که چاپ جعبه های لمینتی نسبت به چاپ جعبه های مقوایی ازقیمت بالـاتری برخوردارند ‌. این نوع جلد همچنین مناسب برای انواع سررسید و سالنامه می باشد. برای پایین آوردن قیمت در چاپ جعبه های لمینیتی از چاپ سیلک استفاده میشود به صورتی که طرح مورد نظر ما مستقیما روی کارتن چاپ می شود و دیگر نیازی به لایه دوم و لمینت کردن نیست. جعبه های لمینیتی از استحکام بالایی باید برخـوردار می باشند چون از محصول در برابر ضربه ها هنگام جابه جایی ، ارسال و سایر موارد محافظت میکند.

طراحی بسته بندی و بازاریابی

بسته بندی

مقدمه

دنیای تولید بسته بندی ها به گستردگی تولید خود کالاست

تقریبا تمام محصولاتی که ساخته دست بشر بوده و با استفاده از منابع طبیعی تولیـد میـشوند نیازمند بسـته بندی اند. این نیـاز را میتوان از جـنبه هـای گوناگون مورد بحـث و بررسی قرار داد. هویت بخشی، امنیت، ایمنی، سلامت و در نهایت حمل و نقل، همگی نیاز مبرمی به بسته بندی برای تحقق دارند.

حضور بسته بندی در دنیای مدرن، محصور به زمان و مکان خاصی نیست و به معنای واقعی کلمه، همه جا حاضر است. واقعا آیا میتوانید چیزی را مثال بزنید که در بسـته بندی عرضه نشود؟ شاید بتوان چند مورد ذکر کرد اما تعداد آنها بسیار کـم و مـحدود اسـت. هـم اکنــون محـصولات زراعـی و بـاغی نیز حداقل دارای یک لیبل میبـاشند و لیـبل نیز خود شکلی از بسته بندی است.

 بسته بندی ابتدایی ترین چیز برای هر محصول پیش از عرضه به بازار میباشد، چرا که تولیدکنندگان برای شناساندن خود و محصولاتشان و البته مـحافظت از محـصول در هـنگام حمل و نقل و نگه داری پیش از فروش به آن نیاز مبرمی دارند. به بیانی بسته بندی میتواند ضمن معرفی نام، خواص، مشخصات فنی و شیمیایی، تاریخ مصرف، قیمت، طـریقه مصرف و نگهداری صحیح، محافظت آن کالا را تا زمان مصرف به عهده گیرد و در عین حال یک بسته بندی مطلوب قادر اسـت موجب افـزایش زمـان حفظ و نگـهداری کـالای فــاسد شدنی باشد.

چاپ جعبه/بسته-بندی


 هدف از بسته بندی

حفاظت فیزیکی، انبار کردن، بازار یابی و فروش و حفاظت از کیفیت محصول میباشد. هدف از بسته بندی کردن مواد غذایی این است که همزمان نگه داری آن ها افزایش یابد و هم به طور کلی از عوامل فساد درونی و بیرونی حفظ شود. همچنین حمل و نقل مواد غذایی بهتر و آسان تر انجام گردد.

نقـش بستـه بنـدی

بسته بندی کالا در تمام جهان دو نقش مهم را ایفا میکند: 1- مظروف ساختن کالا( نگهداری کالا)  2- معرفی بهتر کالا و تشویق مخاطب به خرید آن (عرضه و بازار رقابت)
در واقع میتوان گفت بسته بندی به عنوان یک فروشنده خاموش قلـمداد مـیشود، زیرا کالاها مستـقیما خـود را به خریدار نـشان نمیدهنـد و این پوشـش آنهـاست که به اشـکال مختلف و جملاتی کوتاه، معرف جنس داخل آنها میباشد و اطلاعات لازم را به مخاطب ارائه میدهد.

چاپ جعبه-،-بسته بندی کاغذی-،-بسته بندی حرفه ای-،-چاپ جعبه حرفه ای
بسته بندی به عنوان اولین وسیله ارتباط بصری با مخاطب محسوب میشود. به تعبیری بسته بندی چراغ قرمزی است در برابر توقف عابران جلوی ویترین خـرده فروشی هــا و به حق، آن را به عنوان فروشنده خاموش میشناسند. بسته بندی چهره کالاست چون مشتری کالا را از بسته بندی شناسایی میکند. بسته بندی پیام تولید را به خریدار میرساند و بین آنها ارتباط برقرار و اطلاع رسانی میکند.

بسته بندی عاملی است که نخستین اثر و نقش را بوجود می آورد و باید مراقب باشد که در این اولین برخورد، تا آنجا که توان دارد، خریدار را جذب کند. به همین منظور باید به عواملی که مربوط به ارتباطات است بها داد.

 بسته بندی نامناسب بر روحیه جامعه مصرف کننده تاثیر نامطلوبی بر جای میگذارد. به طوری که استنباط مصرف کننده از محصول، با بسته بندی نامناسب مانند تاثیر رفتار فروشنده بی حوصله است، که اغلب از نظر روانی موجب رنجش خاطر مشتری میگردد. بسته بندی مناسب از طریق ارتباط بسری اطلاعات کاملی را در مورد محصول و تولید کننده به مخاطب یا مصرف کننده منتقل میکند و در تشویق او به خرید مؤثر است. به همین منظور شرکت ها سعی دارند با بسته بندی های جالب مشتری بیشتری را جلب نمایند.

تعریف بسته بندی

مؤسسه بین المللی بسته بندی، آن را به عنوان پوشش محصول تلقی میکند. این حصار قادر است تا مطلوبیت های ذیل را ایجاد کند؛ ظرف باشد، از کالا محافظت کند، باخریدار ارتباط برقرار کند و اطلاعات را به او منتقل نماید، کالا را نمایش دهد و سودمندی آن را نشان دهد.

در استاندارد بریتانیا واژه بسته بندی به عنوان هنر یا عملیات مورد استفاده در آماده سازی کالا برای حمل، نگهداری و یا تحویل به مشتری تعریف شده است. در تعریفی ساده تر بسته بندی ظرفی است که مظروفی را در خود جای میدهد.چاپ جعبه ارزان-،-چاپ جعبه حرفه ای-،-بسته بندی کاغذی-،-بسته بندی حرفه ای-،-طراحی جعبه-،-موسسه تخصصی طراحی و چاپ نقش و نگار


تاریخچه بسته بندی

تاریخچه نگه داری (بسته بندی یک روش نگه داری است) مواد غذایی، به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسد. چنانچه در سواحل خلیج فارس از روش نمک زدن و خشک کردن استفاده میکردند. در ابتدای تمدن بشری نیازی به بسته بندی مواد غذایی نبوده، بلکه مردم برای بدست اوردن غذا از محلی به محل دیگر می رفتند. اما زمانیکه پناه گاه های دائمی برای خود پیدا کردند، در چنین شرایطی غذا را از محل های مختلف جمع اوری میکردند  و آن هارا به محل سکونت خود می بردند. این باعث شد که اولین انواع بسته بندی که نظیر کدو های خشک شده، صدف ها، برگ ها، پوست حیوانات و دیگر مواد طبیعی مورد استفاده قرار بگیرند.

چاپ-جعبه،بسته-بندی،نقش-و-نگار


انواع بسته بندی

امروزه انواع بسته بندی در بازار به چشم میخورد که از مواد مختلف نظیر کاغذ، پلاستیک، فلز یا شیشه ساخته می‌شوند. اما شیوه اصلی برای شناخت بسته بندی ها، تقسیم آنها به انعطاف پذیر، نیمه منعطف و سخت است.

بسته بندی منعطف شامل کیسه های کاغذی، پوشش های پلاستیکی که چیپس در آن ریخته میشود و پاکت های کاغذی یا نایلونی که وسایل خریداری شده برای منزل حمل می‌شود.

یک نمونه از بسته بندی نیمه منعطف جعبه های مقوایی است که حبوبات، وسایل کوچک مربوط به خانه، بسیاری از اسباب بازی ها و پاره ای از مواد غذایی درون آنها بسته بندی می شود.

برای بسیاری از مواد غیر غذایی بسته بندی مورد استفاده از مواد  سخت تهیه می‌شود که روکش آنها به داخل جعبه تا می شود و می‌توان آن را در گوشه ای نگهداری کرد. اشکال بسته بندی سخت نیز شامل صندوق، بطری های شیشه ای و قوطی های فلزی است.

بسته بندی-،-چاپ جعبه-،-جعبه حرفه ای-،- جعبه لمینتی


بسته بندی حرفه ای

بسته بندی به عنوان یکی از ابزار های مهم بازاریابی شناخته می شود و شرکت ها و دولت ها برای افزایش توان رقابتی خود در بازار های داخلی و خارجی از آن سود می برند. امروزه از بسته بندی فقط برا محافظت از محصول استفاده نمی شود، بلکه برای آن نقش ها و مسئولیت های زیادی قائلند، از جمله اینکه:

1-به خریدار اطلاع دهد.

2-باید مشتری را جلب کند.

3-شخصیت و شأن مشتری را حفظ کند و به مصرف کننده احترام بگذارد.

4-جذابیت داشته باشد.

5-فرهنگ و ارزش هارا در کشور هدف در نظر داشته باشد و از فرهنگی استفاده کند که برای مردم لذت بخش است.

6-نوع و جنس مواد اولیه از نظر بهداشتی و ایمنی مناسب انتخاب شود و سلامتی در مورد مصرف را تضمین کند.

7-نباید هزینه بسته بندی آنقدر زیاد باشد که بهای فروش کالا را نسبت به کالاهای مشابه غیر قابل رقابت کند.

8-باید طوری طراحی شود که دسترسی به کالا راحت و به راحتی قابل حمل باشد.

9-به خود کالا لطمه نزند و مطابق استاندارد ها، مقررات بازار و کشور مورد نظر باشد.

10-مواد مصرفی قابل بازیافت باشد.


بسته بندی موفق

نقش بسته بندی در موفقیت فروش بر هیچ کس پوشیده نیست و بسته بندی خوب می تواند موجب افزایش تحرک مدیران شده و سود زیادی نصیب واحد تولید نماید، در تعریف بسته بندی دیدیم که نقش بسته بندی رساندن پیام کالای بسته بندی شده به مصرف کننده است، در عین حال بسته بندی موجب افزایش طول عمر محنوی خود شده و جاذبه های تبلیغاتی در رابطه با مصرف کننده و به ویژه در مقابل کالاهای رقیب به وجود می آورد. به طور کلی زمانی بسته بندی را می توان موفق دانست که جاذبه های زیر را دارا باشد:

چاپ جعبه و بسته بندی حرفه ای

1-جاذبه کلام  2-جاذبه طراحی  3-جاذبه حفظ و نگهداری محتوی  4-جاذبه کمیت و کیفیت مناسب  5-جاذبه تبلیغات  6-جاذبه قیمت

 برای خلاقیت در چاپ جعبه و ایجاد بسته بندی های جدید همیشه راه باز است. این نکته را در نظر داشته باشید که عمدتا کار بسته بندی محافظت و نگه داری از کالای درونش است اما برخی از جعبه ها با ایجاد خلاقیت و متناسب با کالای خود نه تنها محافظی برای کالا محسوب می شوند بلکه پارامتری برای جلب مشتری و انتخاب و خرید در خود دارند. علاوه بر این چنین بسته بندی های خلاقانه تا مدت ها در ذهن مشتری میماند و گاهی ممکن است نقل زبان ها شوند. بنا براین سعی کنید با ایده گرفتن ازجعبه ها و بسته بندی های ارايه شده در سایت و کتاب های مختلف با توجه به کالای مورد نظرتان به خلاقیت هایی در ارائه یک بسته بندی مناسب دست یابید، ایده ای که ممکن است در سطح جهانی ناب و دست نخورده باشند.


طراحی بسته بندی و بازاریابی

به طور کلی در بسته بندی محصولات دو جنبه عمده زیر مورد توجه قرار می گیرد:

1-کاربردی بودن 2-جذابیت

جنبه کاربردی بسته بندی، ناظر بر ویژگی هایی مثل حفاظت از محصول، سهولت استفاده از محصول و سهولت جابجایی محصول است. جذابیت بسته بندی بر زیبایی شکل و رنگ و نوشتار آن جهت عرضه و بازاریابی دلالت می کند. بسته بندی نقش بسیار مهمی در استراتژی بازاریابی شرکت ها در دنیای کسب و کار امروز دارد. یک بسته بندی جذاب شانس انتخاب محصول توسط مشتریان را افزایش می دهد. از طرف دیگر بسته بندی به حفاظت بهتر محصول کمک نموده و از این رو سبب کاهش در هزینه های جانبی شرکت ها می گردد. در بعضی از کسب و کار ها بسته بندی آنقدر حائز اهمیت بوده که حتی هزینه بسته بندی بعضی محصولات به دلیل اهمیت آن از هزینه خود محصول بیشتر می شود.

طبق آمار بیش از 70 درصد تصمیم گیری خریداران برای خرید یک کالا بر اساس برقراری ارتباط مناسب با طرح و نمای بسته بندی کالا شکل می گیرد. ده ها کالای مشابه در یک فروشگاه وجود دارد که در حال رقابت برای جلب نظر خریداران هستند. در حالی که خریداران قبل از خرید در رابطه با محصولی که میخواهند بخرند فکر نکرده باشند، می توانند در موقع خرید به آنچه که می خواهند دست یابند که در این رابطه بسته بندی نقش مهمی در انتخاب کالا خواهد داشت.

بر اساس نتایج آماری یک کالا کمتر از سه ثانیه برای جلب نظر خریدار در بین کالاهای مشابه و رقبایش فرصت دارد و این موضوع لزوما ربطی به سادگی یا پر زرق و برق بودن یک طرح و بسته بندی ندارد بلکه یک طرح باید به وضوح بیانگر مزیت ها و اعتبار کالا و ایجاد کننده حس اطمینان در خریدار و پاسخگوی نیاز او باشد.

چاپ جعبه حرفه ای-،-چاپ جعبه-،-چاپ جعبه لمینیتی-،-بسته بندی حرفه ای-،-بسته بندی کاغذی-،-جعبه سخت-،-هارد باکس-،-چاپ نقش و نگار

سیرتا پیاز بسته بندی کاغذی و مقوایی

در هر کاری که از طراحی  شروع و به چاپ ختم شود نکته هایی وجود دارد، بسیاری از این نکات مسائل و موارد مشخص  و متعارفی هستند اما برخی مواقع حتی با رعایت همگی این مسائل متعارف، قضیه ختم بخیر نمیشود و خسارت فراوانی به بار می آورد. متاسفانه این نوع موارد در کارهای روزمره بسیاری از طراحان گرافیک پیش می آید، اما بازتاب ندارد و در محدوده انجام آن، خفه می شود و بازهم توسط دیگری تکرار و تکرار می گردد.

1-چاپ در بسته بندی

شیوه های مختلفی برای چاپ در ارائه یک جعبه مطلوب  بکار گرفته میشود. در جعبه های مقوایی چاپ افست بیش از هر چاپی کاربرد دارد، جعبه های نفیس را با بکارگیری ترکیبی ازچاپ و جلوه های ویژه ارائه میکنند.
چاپ های هلیوو فلکسو در بسته بندی هایی از جنس BOPP همچون چیپس، خشکبار و …بکار گرفته میشود. از چاپ تامپو در مواردی که قصد انتقال تصویر و نوشته را به روی ظرف محصول دارید استفاده می شود.
چاپ های دیگر همچون سیلک، طلا کوب، ترموگرافی و… نیز بیشتر جنبه تکمیلی و ایجاد جلوه های ویژه در ارائه بسته بندی مطلوب دارند.

2-اضافه کردن رنگ در حاشیه اطراف

جعبه و بسته بندی را نیز مثل کارهای گرافیکی دیگر که به سرانجام چاپ و سپس برش منتهی می شود، بایستی در قسمت های برش کنترل کرد، یکی از این کنترل ها بردن رنگ و بافت زمینه به حاشیه بیرون برش و خط تا است ، بنابرین اگر رنگ یا بافت زمینه در طرح بسته بندی خود دارید ، آن را به بیرون ببرید تا در مرحله برش و خط تا سفیدی در لبه های کار دیده نشود.

3-چیدمان جعبه و رعایت نکات فنی

طرح جعبه و بسته بندی را که اماده کردید بایستی با احتساب موارد مختلف در یک سند قرار دهید. تیراژ – اندازه جعبه – کیفیت مورد نظر – جزئیات بکار رفته روی طرح جعبه و… .
تیراژ، از جمله مواردی است که در چیدمان جعبه در سند مؤثر است. تیراژ کار تعیین میکند که چه تعداد کار در سند قرار دهیم و با چه ماشینی چاپ کنیم. اگر کار کوچک و تیراژ هم پایین باشد طبیعتا ماشین چاپ GTO مناسب است، اما هرچه تیراژ بالا می رود اندازه ماشین چاپ بزرگتر و تعداد جعبه در سند بیشتر می شود. اما پارامتر کمیت موجب می شود که ابعاد ماشین چاپ را زیاد بزرگ انتخاب نکنیم.
در نظر گرفتن فاصله تیغ های برش از یکدیگر که معمولا کمتر از 3میلی متر نبایستی باشد و رعایت حاشیه کار که چیزی حدود 1 سانتی متر در نظر گرفته میشود از نکاتی است که در چیدمان جعبه و بسته بندی در سند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از محصولات را میتوان در جعبه هایی با تناسب مختلف طول، عرض، ارتفاع جا داد به طوری که محصول را به راحتی در خود جا داده و مشکلی ایجاد نکند. تغییر ابعاد به اندازه مطلوب که از نظر جاگیری در کارتن و فضایی که قرار است هنگام حمل و نقل و نگه داری اشغال میکند میتواند در هزینه های جاری یک شرکت تولیدی اهمیت بسیاری داشته باشد.

چاپ بسته بندی-،-چاپ جعبه-،-طراحی جعبه-،-کارتن-،-چاپ-،-ماشین چاپ-،- موسسه تخصصی طراحی و چاپ نقش و نگار


 4- پوشش های مختلف و جلوه های ویژه در بسته بندی

کم و بیش با پوشش های مختلف در چاپ آشنا هستید، از جمله این پوشش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
UV مات و براق، سلفون مات ، براق و مخملی ، سلفون متالایز، برجسته کاری با کلیشه و یا نوسط یو وی موضعی، شنی، طلاکوب، نقره کوب. ایجاد بافت روی کاغذ توسط سیلندر و…
اکثر جعبه هایی که در ایران طراحی و چاپ شده است، کار هایی چهار رنگ هستند که در شکلی ساده و تنها پوششی برای کالا و نگهداری آن ست. اما با مرور بسته بندی های  خارجی به نکات جذاب وجالبی در به کارگیری امکانات چاپ و ایجاد جلوه های ویژه برخورد میکنیم . در محصولات و بسته بندی های خارجی به خصوص محصولاتی که کالای درونشان ارزش مالی بالایی دارد جلوه های ویژه فراوانی می توان یافت.
ایتفاده از مقواهای فانتزی، پوشش متالایز، استفاده از رنگ های پنتون و ترکیب آن ها باهم، برجسته سازی قسمت های مختلف جعبه و به کارگیری فویل،در رنگ های گوناگون در چاپ طلاکوب یا (hot foil stamping)

5-ساخت قالب بعد از چاپ

معمولا قالب مورد نیاز برای برش و تای جعبه ها را همزمان با تهیه فیلم و زینک برای قالب ساز ارسال میکنند. انجام این کار در باره جعبه های بزرگ مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما مشکل احتمالی زمانی پیش می آید که جعبه های کوچک در یک سند بزرگ بسته شده و هنگام چاپ نیز مقوای مورد استفاده از کیفیت ایده عالی برخوردار نیست و مضاف بر این، پس از چاپ پوشش های مختلفی روی کار زده می شود.
اگر قبل از همه این مراحل قالب مورد نظر تهیه شده باشد تغیرات ابعاد و اندازه مقوا می تواند مشکلات فراوانی ایجاد کند. بدین ترتیب که خط تا و برش در جای خود نمیخورد و بدین ترتیب باید یک بار دیگر قالب تهیه شود.
بنا براین اگر شرایط چاپی جعبه شما اینگونه است، بهتر آن است که پس از طی مراحل کامل چاپ و پوشش نمونه ای از کار را برای قالب ساز فرستاده و سپس وی قالب را بسازد، ناگفته نماند که معمولا در بازار بسته بندی سفارشات مشتریان معمولا عجله ایست و این امر سبب میشود که کارشناسان و متصدیان امور چاپ مرحله ساخت قالب را همان قبل از چاپ شدن کار انجام دهند تا بتوانند سفارش مشتری خود را به موقع و سریع تحویل دهند.

جعبه-ژله-،-چاپ-جعبه-،-طراحی-جعبه-،-بسته-بندی-کاغذی-،-جعبه-حرفه-ای-،-جعبه-مقوایی

6- راهنمای قالب سازی (طراحی خط قالب)

قبل از چاپ کردن و ساخت قالب نکاتی وجود دارد که چنانچه رعایت گردد ساخت قالب و بالا بردن کیفیت آن به سهولت انجام میگیرد.
1- خط تیغ قالب به صورت برداری در نرم افزار های کورل، فری هند یا اتوکد ترسیم شود که هم ابعاد مقوای مصرفی را مشخص کند و هم راهنمای قالب ساز در ساخت قالب باشد.
2- حتی الامکان از خطوط مشترک در قسمت های دارای انحنا و گوشه های گرد خودداری شود.
3- فاصله مابین خطوط از سه میلی متر کمتر نباشد.
4- بعد از خطوط برش قالب ، حداقل یک میلی متر رنگ اضافه برای دور ریز در اطراف کار وجود داشته باشد.
5- از مشترک کردن جاهایی که رنگ های متضاد با هم دارند خودداری شود.
6- چنانچه از خطوط مشترک تیغ بین جعبه ها استفاده شده باشد، بایستی رنگ های بکاررفته در قسمت هایی اضافه گردد تا بعد از برش و بسته شدن جعبه سفیدی دیده نشود.
7- از چاپ کردن خط تیغ قالب بر روی فرم چاپی و یا سفید کردن قسمت هایی که بایستی توسط قالب تیغ خورده شود، خودداری گردد.
8- در کار هایی که تیراژ کمی دارند از چیدمان به تعداد زیاد در یک ورق خود داری شود چرا که حجم بالای تیغ بر روی قالب باعث پایین آمدن کیفیت تیغ خوردن کار میشود، لازم به ذکر است که این امر باعث بالا رفتن قیمت قالب نیز میشود.
9- فاصله آخرین تیغ یا خط تای موجود در ورق چاپ شده تا قالب کار، حد اقل 13 میلی متر باشد.(لب پنجه) و از طرفین و ته کار فقط در حد 3 میلی متر ریزش کافی می باشد.
10- قیمت قالب برحسب طول تیغ و تا مصرفی و همچنین شکل و مقدار پیچیدگی آن محاسبه میگردد و با مساحت و ابعاد ورق چاپی رابطه ای ندارد.
11- از UV و ورنی زدن یا کشیدن سلفون روی چاپ و بر روی قسمت هایی از جعبه که قرار است بعد از برش چسبانده شود خودداری کنید.
12- از فرستادن خط قالب با فرمت های BMP – JPG – TIFF – PSD خود داری کنید و حتی الامکان فایل کورلی ارسال کنید.

در تصویر زیر عملیات ساخت قالب در کارگاه قالب سازی و تهیه زینک در لیتوگرافی را مشاهده میکنید.
لیتوگرافی-،-ساخت زینک-،-چاپ جعبه-،-بسته بندی
7- جای چسب بدون پوشش

دقت کنید که قسمتی از جعبه هایی را که با چسب بسته می شوند نبایستی با پوشش های UV یا سلفون پوشاند، این کار موجب می شود که عملیات چسباندن جعبه دچار مشکل گردد. البته راه کار‌هایی برای حل این مشکل ایجاد شده شده است از جمله استفاده از چسب های مخصوص. اما بهتر است کار را به انجا نکشید و این نکته را رعایت کرد.

8- وضعیت خط تا و برش در بسته بندی

زمانی که قالب یک جعبه را آماده می کنید تصور نکنید که کار به اتمام رسیده است و دیگر مشکلی نخواهید داشت. انتخاب مقوای نامطلوب یکی از مواردی است که میتواند ایجاد مشکل کند، بدین شکل که خط تا باعث ایجاد ترک و پارگی در مقوا شود. حتی استفاده از امکانات و جزئیات در زمان تیغ زنی بسیار اهمیت دارد برای مثال چنانچه زیر سازی قالب درست نباشد، خط تا می تواند حالت نامطلوب و غیر استانداردی داشته باشد. برای آنکه تا به درستی کار خود را انجام دهد لازم است زیر قالب یک کانال ایجاد گردد تا از پارگی نیز جلوگیری کند.

چکیده ای از سیر تا پیاز بسته بندی کاغذی
1- اجرای گسترده جعبه مورد نظر  2- پیاده سازی طرح روی جعبه  3- خروجی فیلم و سپس زینک  4- چاپ  5- تهیه قالب برش و تا  6- تیغ زنی و جداسازی جعبه ها  7- جعبه چسبانی  8- تحویل کار

رابطه چاپ و بسته بندی

نباید در خانواده بزرگ صنعت بسته بندی، نقش چاپ را فراموش کرد. در بازار بسته بندی افزون بر تولید کنندگان مواد اولیه و عملیات تکمیلی تولید، دست اندرکاران امور چاپ هم حضور جدی دارند و تولید نهایی بسیاری از بسته ها به عهده آن هاست. آنها تخیلات و حاصل زحمات طراحان و تولیدکنندگان را عینیت بخشیده و به دست مردم می سپارند. طراح بسته بندی به عنوان ایده پرداز، مجری، ناظر یا هماهنگ کننده در تمام مراحل چاپ حظور دارد و طراحی و چاپ با رشته هایی محکم و متعدد در هم تنیده شده اند. بسیاری از شرکت های تولیدی، بسته بندی هایشان را خود تولید و چاپ می کنند و همزمان با دیگر مراحل ساخت و تکمیل تولیدات خود، امور چاپ و لیبل را نیز دنبال میکنند.این تولید کنندگان اغلب در قلمرو کالاهای پر مصرف، یا محصولاتی که بدون بسته بندی قابل حمل یا نگهداری نیستند یافت می شوند. بیشتر فراورده های غذایی یا دارویی، اغلب محصولات آرایشی و بهداشتی و بسیاری از پاک کننده ها و کالاهای مصرفی پر تیراژ دیگر از این جمله اند. با این وجود حجم عمده ای از فعالیت های چاپخانه های بزرگ و کوچک را جعبه و بسته بندی تشکیل می دهد.

لیوان پاپ کورن-،-طراحی لیوان-،-طراحی حرفه ای-،-چاپ جعبه-،-چاپ نقش و نگار

اهمیت چاپ جعبه و بسته بندی و تفاوت آن با سایر محصولات چاپی

در مجموعه فعالیت های یک چاپخانه ، چاپ جعبه ها و بسته بندی ها از پیچیدگی ها و حساسیت های ویژه ای برخوردار هستند. در کار های چاپی دیگر مثل چاپ پوستر، کتاب،مطبوعات، تراکت، بروشور و…، کمتر از مراحل مختلف و خدمات اضافی چاپی استفاده می شود. اهمیت و حساسیت چاپ جعبه در آن است که تعداد زیادی از متغیر ها در تولید یک کار مطلوب موثر هستند.

بسته بندی ها اغلب تیراژ بالایی دارند:
به دلیل اینکه تمام محصولات تولیدی یک کارخانه یا شرکت باید نظم داشته باشند و نیاز آن ها به وجود اسم آن شرکت روی بسته بندی  با رنگ و طرح سازمانی آنها ضروریست.

بسته بندی ها اغلب مواد چاپی متنوعی دارند:
شرکت های بزرگ برای زیباتر بودن و خاص بودن بسته بندیشان و نو آوری در  کارشان از کاغذ و مقوا های کمتر استفاده شده در بازار استقبال میکندد که ارزش این اجناس و قیمتشان از سایر بیشتر می باشد.

بسته بندی ها اغلب مرکب های ویژه ای دارند:
مدیریت رنگ در بسته بندی و ایجاد برند: از میان کاربرد های مختلف بسته بندی، حفظ هویت ظاهری برند، از بقیه مهم تر است چرا که در اکثر مواقع، دارایی اصلی شرکت تولید کننده محصول، رنگ برند است. به طور مثال چه کسی است که به طور ناخودآگاه به هنگام قدم زدن در یک فروشگاه مواد غذایی، رنگ قرمز را با کوکاکولا مرتبط نداند. خصوصیات اصلی بسته بندی های معاصر، استفاده از رنگ های ترکیبی ویک یا چند رنگ اسپات برای شناسایی هویت برند است. در اکثر مواقع شرکت هایی که تعداد زیادی محصول تولید می کنند و صاحب برند های تجاری زیادی هستند با اضافه کردن یک برند و محصولات مرتبط با آن، رنگ های زیادی به میان می آیند که مدیریت درست آن ها بسیار ضروری است. 

بنابراین قبل از سرمایه گذاری و روی آوردن به چاپ جعبه و بسته بندی، از بالا بودن سطح دانش فنی خود در موضوع رنگ و سیستم های مدیریت رنگ اطمینان حاصل کنید.

در چاپ خانه های بزرگ که از تکنولوژی های پیشرفته تری استفاده میکنند از ماشین های چاپی 5 رنگ و 6 رنگ استفاده میشود که این رنگ پنجم و ششم جزو مرکب های خاصی هستند که پنتون نام دارند، حال شرکت های بزرگ هر یک برای خود یک رنگ سازمانی در نظر دارند و برای این رنگ یک کد تعریف میشود که هیچ گاه در امور چاپ و بسته بندی خود این رنگ حتی درصدی تغییر نکند، همچنین این رنگ زیبایی و جلوه خاصی به کارشان می دهد.
برای مثال در ادامه عکسی از این نوع مرکب گذاشته ایم که این مرکب و کد درج شده روی آن مخصوص برند و موسسه طراحی و چاپ نقش و نگار می باشد.

بسته بندی خاص-چاپ جعبه-نقش و نگار

در بسته بندی ها اغلب از کاغذ های مرغوب و خاصی استفاده می شود:

امروزه حجم بسیار وسیعی از بسته ها و جعبه های تولیدات مختلف را به دلایل زیست محیطی، انعطاف پذیری ، صرفه اقتصادی، محافظت در برابر ضربه و حمل و نقل و تبلیغات را کاغذ و مقوا در بر میگیرد. بسته به نوع محصول مقوای مورد نظر خود را از نظر استحکام، صرفه اقتصادی، بهداشتی بودن، نوع عملیات تکمیلی(طلاکوب کردن-برجسته کاری-سلفون-یووی موضی-یووی شنی و…)، و نوع چاپ انتخاب کرده تا محصولات را با بسته بندی مناسب به بازار عرضه کنید.
کاغذ های رایج در چاپ جعبه و بسته بندی : کاغذ تحریر – کاغذ گلاسه مات – کاغذ گلاسه براق – مقوای پشت طوسی و پشت سفید – کاغذ کرافت – کاغذ روزنامه – مقوای ایندلبرد – کاغذ کتان – مقوای کارتی – کارتن های چند لایه لمینیتی و … .در ادامه به برسی انواع کاغذ و مقوا های صنعت چاپ به همراه ویژگی ها و کاربرد هایشان خواهیم پرداخت.

کاغذ تحریر

نام رسمی و بین‌المللی این کاغذ writing and printing paper می‌باشد که در صنعت چاپ ایران با نام کاغذ تحریر شناخته می شود و در دونوع مختلف coated (اندود شده) و uncoated (اندود نشده) تولید و عرضه می شود که در ایران اکثرا نوع دوم تولید و استفاده می شود. ویژگی کاغذ های اندود نشده قابلیت چاپ بر روی هر دو طرف آن است، یعنی مرکب بعد از چاپ به طرف دیگر نفوذ نمی کند.
سایز های عرف این نوع کاغذ 60*90 و 70*100 میباشد و در گرم های 50 تا 120 گرم ارائه می شود. کاربری کاغذهای تحریر همان طور که از نامشان پیداست در صنعت چاپ و تحریر است که عمدتا برای چاپ انواع مجله و سررسید به مصرف می رسد. واردات کاغذ تحریر از کشور های اندونزی ، چین، مالزی و کره تامین میگردد و برند های داخلی و معروف آن شکرکت های موریم، سه سکه، قو، شینهو و کرون می باشند.

کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه یا (coated paper) نوعی کاغذ با سطحی ساف و سیقلی و بدون بافت با مقاومت بالاست. این کاغذ به علت جذب کردن مرکب و جوهر به صورت یکنواخت در صنعت چاپ و تبلیغات کاربرد بسیار بالایی دارد. گلاسه از مرغوب ترین نوع کاغذهاست و هرچه گرماژ آن را برای چاپ بالاتر در نظر بگیریم کیفیت چاپ روی آن هم بالاتر می رود. کاغذ های گلاسه در دونوع مات و براق وجود دارند و به دوصورت یک رو ودورو به بازار عرضه میشوند و بیشتر برای کارهای نفیس مثل کاتالوگ ها، بروشور ها، جلد مجلات و کارت ویزیت ها و…. استفاده می شوند.
کاغذ های گلاسه در سایز های 70*100 سانتی متر و 60*90 سانتی متر و سایز های خاص در بازار وجود دارند. گرماژ این نوع کاغذ ها بدین شرح میباشد: ( 80 – 90 – 113 – 118 – 135 – 147 – 170 – 200 – 250 – 280 – 300 گرم)
شرکت های سازنده این جنس هانسل، شینهو، موریم، نیوکرون، نویا می باشند.

در چاپ جعبه و بسته بندی ها از خدمات ویژه چاپ استفاده میشود:

در بسته بندی ها مراحل مختلف و زیادی (مثل ساخت قالب و تیغ زدن کار، به کار بردن پوشش های مختلف مثل سلفون مات یا براق ، انجام خدمات اضافه و خاص تر مثل یووی موضعی، یووی شنی، یووی برجسته، طلاکوب و…، عملیات پس از چاپ مثل پوشال گیری و چسب زنی و…)، انجام میشود که هر کدام حساسیت ها و ویژگی های خاصی را در پی دارند.
دقت در چاپ جعبه و بسته بندی از لحاظ اندازه، رنگ، مواد مصرفی و مشابهت کامل با اصل و نسخه های پیش تر چاپ شده حائز اهمیت فراوان است. مقدار کمی کوچک یا بزرگتر شدن یک پوستر یا تراکت یا کتاب،  مقدار زیادی اثر نامطلوب روی سفارش دهنده نمیگذارد، اما همین امر در بسیاری  از بسته ها و جعبه ها بیش از یک اتفاق نا خوشایند، بلکه یک فاجعه محسوب خواهد شد. مثلا ممکن است محصول به راحتی درون جعبه قرار نگیرد ، یا به سبب فضای خالی، کالا درون جعبه حرکت داشته باشد و به خود یا بسته صدمه وارد کند، یا در مثالی دیگر اگر رنگ یک مجله با تفاوت بسیار اندکی نسبت به چیزی که قرار بوده باشد، چاپ شود چندان جای نگرانی نیست چون بینندگان ملاکی برای مقایسه و پی بردن به این اختلاف رنگ ندارند. اما در یک بسته بندی که از قبل در اختیار مردم بوده و از شهرت کافی برای مردم برخوردار است اگر حتی شاهد تغییرات اندکی هم باشیم، توسط خریداران همیشگی آن محصول به سرعت شناسایی و گمان تقلبی بودن را در آن ها ایجاد می کنیم.

تاریخچه بسته بندی کاغذی و مقوایی

تاریخچه و سیر تکاملی بسته بندی با مقوا و کاغذ به تاریخچه ساخت کاغذ برمیگردد. اگرچه چوب و محصولات فرعی دیگر آن از دیرباز در خدمت بشر بوده است، ولی بسته بندی کاغذی و مقوایی پس از پیدایش کاغذ به وجود آمد و روند تکمیلی خود را تا کنون به سرعت طی نموده است. اولین بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، مصریان قدیم که در آن زمان یکی از مراکز مهم بشری محسوب می شدند، برای نوشتناز پاپیروس استفاده می کردند. نخستین کارخانه کاغذ سازی در قرن ششم توسط چینی ها در سمر قند ایجاد شد سپس این هنر به اعراب نیز اموخته شد و اعراب نیز با آموزش این هنر، کارخانه ای دربغداد تاسیس کردند.
نخستین کارخانه کاغذ اروپا در اسپانیا بوجود آمد. اسپانیایی ها برای تولید خمیر از آسیاب های آبی استفاده استفاده نمودند. بعدها این هنر وارد کشور های دیگر نظیر فرانسه و هلند شد. در ایران بعداز کارخانه سمرقند که توسط چینی ها اداره می شد، اولین کارخانه کاغذ سازی در سال 1328 در کهریزک احداث شد که کاغذ های باطله را برای تولید کاغذ و مقوا استفاده می کرد، بعد از آن تعدادی واحد تولیدی دیگر در سایرنقاط ایران به وجود آمد.

اولین کارخانه مدرن ایران در سال 1349 در هفت تپه خوزستان برای تولید کاغذ های تحریر با لستفاده از تفاله نیشکراحداث شد. متعاقب آن کارخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا) با استفاده از خمیر های وارداتی و خمیر های داخلی ، کاغذ های بسته بندی را تولید نمود.

چاپ جعبه های مقوایی

جعبه برای محافظت و زیبایی محصول مورد استفاده قرار می گیرد . طراحی و چاپ جعبه نسبت به سایز و و وزن محصول انجام می گیرد . چاپ جعبه با جنس های مختلف مانند مقوای پشت توسی ، مقوای پشت سفید، مقوای ایندلبرد ، انجام می شود که هر کدام از این مقواها در گرماژهای مختلف مثل ۲۳۰گرم ، ۲۵۰گرم ،۲۸۰گرم، ۳۰۰گرم ، ۳۵۰گرم ودیگر گرماژها انجام می پذیرد .طراحی جعبه و چاپ جعبه  باید آنقدر تاثیر گذار باشد که مشتری را مجاب به خرید آن در میان دیگر محصولات کند .

جعبه-لوکس-،-چاپ-جعبه-مقوایی-،-موسسه-طراحی-و-چاپ-نقش-و-نگار

عوامل متعددی در چاپ جعبه وجود دارد که میتواند جعبه را نسبت به دیگر بسته بندی ها متمایز کند. در چاپ جعبه به خــاطر داشتن سـه بعد(طول . عرض . ارتفاع ) مـی تــوان برش های خاصی را انجام داد‌. در بعضی از بسته بندی ها به خاطر نمایان شدن محصول می توان از طلق و سلفون در قسمت های خاصی استفاده کرد . جعبه ها ازدو قسمت در و زیره تشکیل شده اند و می توان در و زیره را به صورت متصل به یکدیگر ویا جدا از هم طراحی و چاپ کرد.