نمونه کاتالوگ های نقش و نگار

  چاپ کاتالوگ

   

  مقدمه

  سفارش دهنده هستید یا طراح؟، مدیر تبلیغاتی هستید ، یا صاحب یک کسب و کار شخصی، تفاوتی ندارد! قطعا سر وکارتان به این کلمه می‌افتد، « کاتالوگ»
  چاپ کاتالوگ تبلیغاتی با توجه به بازار رقابتی تبللیغات در دنیای کسب و کار و بازاریابی موجب موفقیت در کسب و کار می شود.
   

  «تعریف کاتالوگ»

  کاتالوگ کتابچه ای کوچک است که برای ارتباط میان تولید کنندگان و مشتریان به وجود آمده و اکثرا به صورت نسخه چاپ شده در اختیار مشتریان، فروشندگان و ویزیتور ها و بازاریاب ها قرار میگیرد. (عبارت کتابچه اصطلاح می‌باشد زیرا ممکن است صفحات یک کاتالوگ به صورت تا شده و فاقد صحافی کتابی باشد). این کتابچه می‌تواند راهنمای تبلیغاتی تولیدات یک کارگاه یا کارخانه باشد یا میتواند راهنما و معرف خدماتی باشد که یک شرکت آنها را ارائه می دهد. در این نوع کالای تبلیغاتی (کاتالوگ) مشخصات کالا اعم از نام، اندازه، مدل و ویژگی های آن به واسطه متن و تصویر به همراه خصوصیات فنی کالا درج می‌شود تا خریدار بتواند از آن به عنوان کارنمای آن تولیدات استفاده کند.

  به عبارتی دیگر : کاتالوگ یک راهنمای جامع برای محصولات و خدمات است که تمامی گزینه‌های موجود را به شکلی سازمان‌دهی شده به مشتری نشان می‌دهد. حتی در عصر کنونی که تبلیغات الکترونیکی و موتورهای جستجو گستردگی فراوانی پیدا کرده‎اند، باز هم هر کسب‌ و کار می‌تواند از کاتالوگ بهره بگیرد. گاهی اوقات مشتریان نمی‌دانند که چه می‌خواهند بخرند و دوست دارند تمامی گزینه‌های ممکن را پیش روی خود ببینند تا تصمیم بگیرند. به همین دلیل ما همواره چاپ کاتالوگ را به مشتریان توصیه می‌کنیم.

  «چاپ کاتالوگ و اهمیت آن در تجارت»

  چاپ کاتالوگ برای زمینه‌های تجاری بسیار مهم است، زیرا اولاً تصاویری را از کمپانی ارائه می‌کند؛ ثانیاً می‌تواند اطلاعات مستقیمی را درباره‌ی محصولات و خدمات به مشتری عرضه کند تا در آینده بتواند از آن اطلاعات برای خرید استفاده کند. بنابراین، چاپ کاتالوگ می‌تواند تاثیر مستقیمی را بر توسعه و فروش کمپانی داشته باشد.

  چاپ-کاتالوگ-حرفه ای-،-موسسه تخصصی طراحی و چاپ نقش و نگار  کاتالوگ حرفه ای

  ـ اگر قصد چاپ یک کاتالوگ حرفه ای را دارید پس بهتر است که، از قبل استراتژی بازاریابی خودتان را مشخص کنید و طبق استراتژی های تعیین شده، خدمات  و اطلاعات محصولات کسب و کارتان را جمع اوری نمایید. موسسه چاپ و طراحی نقش و نگار در این مقاله نکاتی مهم را برای شما عزیزان جمع آوری کرده تا قبل از چاپ کاتالوگ این نکات را جهت افزایش بازدهی کاتالوگتان مد نظر قرار دهید.

  📙 نخستین نکته قبل از طراحی و چاپ کاتالوگ، گرد آوری اطلاعات در رابطه با خدمات و محصولات قابل ارائه توسط شرکت می باشد. سعی کنید توضیحات کالا را تمام و کمال درج کنید ولی از توضیحات اضافه پرهیز کنید. بازار هدفتان را مشخص و مطالب کاتالوگ را به گونه ای گرد اوری کنید که مخاطب مطالب داخل کاتالوگ را به راحتی درک کند. حتی الامکان تمرکز خودتان را روی نیاز های مشتریان قرار دهید نه فروش محصوال خودتان!

  📘 نکته ای کوچک اما بسیار مهم و کاربردی که اکثرا افراد در طراحی کاتالوگشان به آن توجهی نمیکنند، ذکراطلاعات ارتباطی اعم از، آدرس وبسایت و ایمیل شرکت در مکان هایی صحیح از کاتالوگ می باشد. در نظر بگیرید که مشتری یک محصول شما را در مد نظر قرار میدهد و قصد تماس با شما برای گرفتن اطلاعات بیشتر در رابطه با محصول را میگیرد، حالا اگر شما اطلاعات تماس را در دسترس او قرار ندهید ممکن است به راحتی از تماس با شرکت شما صرف نظر کند و ما مشتری خود را به همین راحتی از دست میدهید.

  📕 بهتر است خلاصه ای از مزایا محصولات خود را در قسمتی از کاتالوگ بیاورید تا خواننده کاتالوگ متوجه مزایای استفاده از محصولتان شود. در این بخش بهتر است مزایای هر محصول در قسمت مربوط به خود محصول اورده شود اما اگر تعداد محصولات شما زیاد است بهتر است مزایای کلی محصولات خود را در یک قسمت برای مشتریانتان درج کنید.

  📙 برای چاپ کاتالوگ حرفه ای ابتدا نیاز به یک طرح حرفه ای داریم که علاوه بر خاص بودن ایده طرح، لازم است به سایر نکات کلیدی در طراحی آن توجه نمود، که این نکات شامل: جذابیت و خلاقیت در طرح، محتوایی مناسب، داشتن هویت و خلق پیام، می باشد. بنابراین می‌توان چنین گفت: فروش قوی یک محصول به چگونگی طراحی کاتالوگ آن بستگی دارد و خود آن باعث میشود که در بین رقبای خود متمایز و متفاوت باشید.

  📘 نکته ای دیگر که وجود آن در کاتالوگ حائزاهمیت است وجود بخشی در ابتدای کاتالوگ تحت عنوان سابقه شرکت، تعداد مشتریان، دستاوردها و میزان رضایت مندی مشتریان می باشد. وجود چنین بخشی در کاتالوگ یک شرکت علاوه بر بالا بردن وجهه شرکت، باعث ایجاد حلقه ی اعتماد بین شما و مشتری شما می شود.

  📕 و اما مهمترین نکته که زیبایی یک کاتالوگ است که بر اساس رنگبندی، طراحی، کاغذ مورد استفاده، عکس ها و… سنجیده میشود. پس تا آنجا که در توانتان است از این عناصر به درستی استفاده کرده و با استفاده از دقت و خلاقیت بالا، طرحی را خلق کنید که مشتریتان با نگاه اول جذب کاتالوگ شود. طراحی زیبا در کاتالوگ مهم ترین نکته ایست که مشتری جذب میکند چرا که اولین چیزیست که خواننده درگیر آن میشود پس این موضوع را هرگز فراموش نکنید و اگر کاتالوگتان صد ها بار نیاز به طراحی داشت انرا دریغ نکنید.

  ویژگی های کاتالوگ حرفه ای از نگاه چاپ نقش و نگار؟
  + اولین ویژگی یک کاتالوگ حرفه ای این است که باید بخاطر داشت در طراحی کاتالوگ، باهنر، میتوان تمایل به خرید را در مشتری ایجاد کنیم.
  + ویژگی دوم برای چاپ کاتالوگ حرفه ای تعیین مخاطب است، یعنی شخص طراح یا ویراستار که متن و طرح های کاتالوگ را خلق میکند از ابتدا هدف و مخاطب  کاتالوگ را به روشنی مشخص کنند تا شخص بیننده یا مشتری دچار سردرگمی نشود.
  + سومین ویژگی یک کاتالوگ حرفه ای محصول محور بودن آن است، به طوری که در طراحی کاتالوگ از ابتدا هدف کسب سود و افزایش فروش باشد نه اطلاعات اضافه و پر کردن صفحات کاتالوگ.
  + چهارمین ویژگی چاپ کاتالوگ حرفه ای استفاده از عکس های با کیفیت و خلاقانه از محصولات ارائه شده در کاتالوگ است.

  +  ویژگی پنجم یک کاتالوگ حرفه ای استفاده از سبک سازگار با فیلد کاری شما، سایز کلمات، نوع فونت ها و فاصله بین کلمات، جملات و پاراگراف هاست که باعث کاهش خوانایی نشود.
  +  ویژگی ششم و آخر یک کاتالوگ حرفه ای استفاده از فضا های مهم است. به طوری که محصولات مهم، پرفروش و پرسود را در بهترین فضای کاتالوگ بگنجانیم که در معرض دید قرار بگیرد.

  مزایای چاپ کاتالوگ حرفه ای
  مزایای طراحی و چاپ کاتالوگ حرفه ای؟ چاپ کاتالوگ امروزه با توجه به رقابت شدید در کسب و کار و بازاریابی و تبلیفات هدفمند یکی از بهترین و موثر ترین راه ها برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار و کسب درآمد است. چرا طراحی کاتالوگ؟ طراحی خوب و حرفه ای باعث ارتباط سریع مخاطب با خدمات، محصولات و اطلاعات شرکت در یک قالب هماهنگ میشود و خود باعث می شود که مشتریان م مخاطبان شما با مطالعه آن در کوتاه ترین زمان ممکن به پیام مورد نظر شما برسند. از کاتالوگ به عنوان یک ابزار همیشه در دسترس یاد می شود، با امکان دیده شدن در تعداد دفعات بالا. عناصر مهم در طراحی کاتالوگ: – معرفی شرکت – شعار تبلیغاتی – نمایش محصولات – تصاویر – اطلاعات محصولات – تازه ها – چشم اندازها – افتخارات – گواهینامه ها – اطلاعات تماس مباشند که در قالب یکپارچه به مشتریان ارائه میشود.

  کاتالوگ حرفه ای-،-چاپ کاتالوگ-

  نکات کلیدی برای چاپ کاتالوگ

   

   «چرا کاتالوگ چاپ کنیم»

  کاتالوگ ها با هدف معرفی کالا یا خدمات و جذب مشتریان بالقوه و در جهت راهنمایی آنان منتشر می‌شوند. با پیچیده تر شدن و تنوع محصولات در بازار های تولیدی، به نظر می رسد کاتالوگ ها بیش از هر زمان دیگری جایگاه یافته اند، در این زمینه اگرچه در فضای اینترنت و مجازی گسترش یافته و اگرچه حتی گاهی اوقات کاتالوگ های مجازی و غیر چاپ شده در اینترنت منتشر می‌شود، اما همچنان ماندگاری و دم دست بودن یک نسخه چاپ شده و همراه بودن آن به همراه فروشندگان، از مزایای این نوع از تبلغیات می‌باشد. 

  همچنین نسخه های چاپی کاتالوگ ها قابل حمل و نقل هستند و با حجم کمی که دارند می توانند در نیم نگاهی مختصر  و مفید به تولیدات ، محصولات، و جایگاه تولید کننده اشاره کنند و از طرفی دیگر  برای امور بازار یابی  و تبلیغات و معرفی تولیدات در محیط فروشگاه ها و نمایندگی ها نیز بسیار مؤثر و مفید هستند.

  «کاتالوگ برای چه کسانی است»

  کاتالوگ مجموعه ای گرآوری شده یک دسته از محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا موسسه، با ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده یاواسطه آن کالا یا خدمات می باشد. در واقع کاتالوگ ها برای اشخاصی که رابط میان تولید کننده و مصرفکننده هستند، تهیه می شند. این اشخاص، خریداران عمده یا کسانی هستند که نقش فروشنده یا مغازه دار، یا نقش واسطه میان ارائه دهنده خدمات و گیرنده خدمات مانند شرکت های مخابراتی و … را بازی می‌کنند. کاتالوگ ها برای معرفی کالا یا خدمات به این اشخاص یا موسسات، تهیه می‌شوند و حاوی اطلاعات مناسب آن هاست. این اطلاعات لزوما برای مصرف کننده مفید نیستند.

  «کاتالوگ را با بروشور اشتباه نگیرید»

  کاتالوگ ها بر خلاف بروشور ها بیشتر با هدف بازار یابی و جذب مخاطب و مشتریان طراحی و تولید می شوند، این در حالی است که بروشر ها بیشتر به اطلاعات فنی و نحوه استفاده از کالا یا خدمات می پردازند. در واقع می توان کاتالوگ ها را ابزاری برای ارائه دانست به این صورت که ما از راه دیدن کاتالوگ محصولات مثلا یک کارخانه لوازم برقی می توانیم به گستره و دامنه تولیدی و جایگاه آن محصولات در بازار از منظر  ویژگی های فنی پی ببریم.

  چاپ کاتالوگ - طراحی کاتالوگ-چاپ بروشور - موسسه تخصصی طراحی و چاپ نقش و نگار

  «محتوای کاتالوگ چه باید باشد»

  بخش اول کار متن در کاتالوگ است. بهتر است متن با مشورت کارشناس محصول و کارشناس تبلیغات نوشته شود. این متن از اهمیت بالایی برخوردار است. این متن از اهمیت بالایی برخوردار است و در عین توضیح تمام جوانب لازم، باید فارغ از پیچیدگی زبانی باشد، برای روان تر کردن متن می توانیم از ویراستار ها کمک بگیریم . از منظر دیگر صداقت و راست گویی در متن نکته قابل توجهی در تبلیغات دراز مدت می باشد و گزافه گویی های بی مورد و اغراق بیش از حد، ممکن است مشتری را از کالا و خدمات مورد نظر نا امید کند.( به طور کلی در بحث تبلیغت اهمیت دارد که شما از عبارت های اغراق آمیز مانند برترین، زیباترین، باکیفیت ترین و … استفاده نکنید) . محتوای کاتالوگ بهتر است در مشورت با کارشناسان تولید و فروش صورت گیرد تا محصولات و برتری آن در بازار نسبت به سایر رقیبان مد نظر قرار گیرد.

  «چاپ کاتالوگ باکیفیت»

  برای بررسی این موضوع که کیفیت چاپ کاتالوگ یک مجموعه خوب است یا خیر، این موضوع بسیار مهم است که نمونه کار هارا از نزدیک ببینید و آنها را لمس کنید یا از موسسه تبلیغاتی مورد نظر بخواهید که اگر مقدور است برای شما نمونه کاتالوگ هارا ارسال کند یا خودتان به دفتر آنها مراجعه کنید و نمونه هارا مشاهده کنید و به عکس اکتفا نکنید هرچند که عکس ها باکیفیت بالا باشند و با دوربین های دیجیتال حرفه ای گرفته شده باشند، زیرا ریزه کاری های چاپی در عکس ها مشخص نمی شوند.

  بعد از چاپ کاتالوگ حتما از گرافیست موسسه چاپ و تبلیغاتی مورد نظر فایل طراحی را همزمان با چاپ آن به شما نشان بدهد، این خیلی مهم است که موسسه مورد نظر این توانایی را داشته باشد که محصول را به گونه ای چاپ کند که محصول نهایی دقیقا عین فایل طراحی شده در بیاید. معمولا مشتریان در این مجموعه ها با این مشکل بزرگ روبرو هستند که فایلی که گرافیست طراحی میکند و به آنها نشان می دهد با محصول چاپ شده متفاوت هستند، بنابراین دیدن همزمان فایل طراحی شده در کامپیوتر و محصول چاپ شده اهمیت زیادی دارد. 

  رنگ ها در چاپ کاتالوگ خیلی اهمیت دارند. خیلی از رنگ ها را در چاپ نمی توان در آورد، اگر خودتان قصد چاپ طرح را دارید بهتر است انواع چاپ صنعتی را بشناسید، البته باید توجه داشته باشید در زمینه کار و تولید، تا پنج درصد خرابی و باطله محتمل است زیراتمام موارد فوق درصدی خطا دارند. مثلا هنگام چاپ افست روی کاغذ حداقل باید 50 ورق چاپ شود تا رنگ ها دقیقا تنظیم شوند، در نتیجه باید همیشه تعداد کاری که سفارش می دهید، از تعداد واقعی نیازتان بیشتر باشد ، یا باید با شرکت سفارش گیرنده شرط کنید دقیقا 100 عدد کاتالوگ سالم میخواهید. 

   

  «سلیقه در طراحی»

  همان طور که مشخص است طراحی یک امر سلیقه ای است، یعنی ممکن است شما از یک طراح بخواهید در باره یک موضوع طراحی کند و همزمان همین طرح را از طراح دیگری نیز بخواهید . بعد از چند روز که طرح ها آماده شد احتمالا دو چیز کاملا متفاوت از هم خواهید دید اما از نظرگذافیک نمی شود ایراد ساختاری از هیچ کدام بگیریم (البته به فرض اینکه هر دو طراح حرفه ای باشند)، زیرا هر دوطرح ساختار درستی دارند، مثلا شما از طرح اول خوشتان میآید اما شخصی دیگر از طرح دوم ، این سلیقه شخصی شماست، اما در شرایط مساوی هیچ یک از طرح ها به دیگری برتری ندارد، بحث تفاوت سلیقه شما با بقیه است.

  چاپ کاتالوگ حرفه ای-چاپ کاتالوگ ارزان-موسسه تخصصی طراحی و چاپ نقش و نگار

  حال برای اینکه بفهمید یک مجموعه مستحق این است که طراحی شما را انجام بدهد یاخیر ، باید برسی کنید و مشاهده کنید که سلیقه شما به سلیقه طراحان آن مجموعه نزدیک است یا خیر و برای برسی این موضوع بهترین راه این است که نمونه کار های قبلی مجموعه را از نظر سلیقه در طراحی با سلیقه خود قیاس کنید و ببینید که آیا از آن ها راضی هستید؟! فقط به این نکته باید توجه داشته باشید که اگر سفارش شما مثلا طراحی برای کارگاه چوب است،حتما نباید به دنبال طراحی بگردید که طد زمینه کار با چوب است زیرا این مطلب معقول نیست، شما باید مجموعه کار های طراح مورد نظر را در زمینه های مختلف مورد برسی قرار دهید و بپسندید.

   

  «تاثیر رنگ در طراحی کاتالوگ»

  کاتالوگ‌ها به شدت به جلوه‌های بصری وابستگی دارند و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً آن‌ها را با رنگ‌هایی شفاف و جذاب چاپ کنید. ما انواع مختلف چاپ رنگی را در اختیارتان می‌گذاریم که شامل چاپ چهار رنگی ، رنگ پانتون ، چاپ سیاه‌ وسفید ، چاپ لعاب‌ دار و غیره می‌شود. می‌توانید تکنیک مناسب که با هدفتان سازگاری دارد را انتخاب کنید.

  شمایل نهایی و حس کاتالوگ می‌تواند تصمیم خرید مشتری شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین این موضوع به نام تجاری و اعتبار کمپانی شما کمک خواهد کرد. کاتالوگ می‌بایست چهره‌ای باشکوه و کیفیتی بالا داشته باشد تا بتواند محصولات و خدمات شما را به شکل درست نشان دهد. تکنیک‌های پرداخت نهایی ما شامل لمینت براق و مات، چاپ به صورت برجسته، سلفون براق یا مات ، ‌پوشش آبی یا UV، برچسب‌ زنی داغ یا استفاده از فیبر در داخل بافت کاتالوگ می‌شود.

  چاپ کاتالوگ به صورت افست

  چاپ افست قوی ترین وپرکاربردترین روش چاپ برای چاپ کاتالوگ است.
  به طور کلی چاپ کاتالوگ به روش چاپ افست به دو صورت امکان پذیر است. 1-چاپ افست داخل فرم عمومی 2-چاپ افست داخل فرم اختصاصی، در چاپ کاتالوگ به صورت عمومی طرح نهایی کاتالوگ شما با چندین کاتالوگ دیگر داخل فرم قرار میگیرد و با کیفیت خوب به چاپ میرسد. لازم به ذکر است که کاتالوگ هایی در فرم عمومی قرار میگیرند که صحافی نیاز نداشته باشند مثلا کاتالوگ A4 دولتی و سه لتی و…
  اما چاپ اختصاصی به این صورت است که صفحات کاتالوگ شما در فرم اختصاصی شما چیده میشود و به صورت تکی چاپ میشود. چاپ کاتالوگ به صورت اختصاصی از نظر کیفیت در رده بالایی قرار دارد و ما در تمام مراحل زینک گرفتن، چاپ، خدمات پس از چاپ (سلفون ، یووی و…) ، قالب و صحافی به صورت مستقیم ناظر بر کار شما هستیم و نهایت تلاشمان را برای کسب رضایت شما انجام میدهیم. بیشتر شرکت های بزرگ که کاتالوگ مورد نیاز آنها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد این روش چاپ را برای کاتالوگ خود انتخاب میکنند و معمولا یک نفر را برای نظارت بر مراحل چاپ کاتالوگ خود میفرستند.
  تیراژ چاپ کاتالوگ: در چاپ کاتالوگ به صورت افست (عمومی و اختصاصی) حداقل تیراژ 1000 عدد است و تیراژ کمتر از آن مرقوم به صرفه نیست. (هزینه زینک، ساخت قالب و طراحی در هر تعدادی ثابت است)
  تحویل کاتالوگ: زمان تحویل چاپ کاتالوگ عمومی و اختصاصی در تیراژ 1000 تا 5000 عدد با صحافی (چند صفحه ای) بین 7 تا 10 روز کاری و بدون صحافی (دولتی و سه لتی) 5 روز کاری می باشد.
  حال شما میتوانید با توجه به نیازتان با ما تماس بگیرید و با توجه به موارد ذکر شده در بالا درخواست خود را جهت دریافت استعلام قیمت اعلام نمایید.

   
  تعداد صفحات مناسب برای کاتالوگ چند صفحه است؟ محاسبه حدودی قیمت چاپ کاتالوگ چگونه است؟

  درمحاسبه قیمت چاپ کاتالوگ و تعداد صفحات کاتالوگ باید به صورت فرم یا شیت های چاپی کاتالوگ را محاسبه کنید. به این ترتیب که هرشیت متشکل از۴ صفحه است و شما باید تعداد صفحات کاتالوگ را روی ضریب ۴ انتخاب کنید. برای مثال شما اگر یک برگ A4 یا A5 را از وسط تا کنید به شما ۴ صفحه میدهد و اگردرک محاسبه تعداد صفحات بازهم برایتان مشکل است بعد از تا کردن برگه آن را به صورت کتابی شماره بزنید تا بتوانید دقیق به موضوع پی ببرید . حال شما میدانید که برای داشتن ۸ صفحه A5 نیاز به ۲ برگ A4 دارید البته محاسبات فرم های چاپی و قیمت آن چقدر است و چند صفحه دارد وظیفه شما یا مشتری نیست و مشتری فقط به مجری تعداد صفحات مورد نیاز خود را میگوید و مجری شما را راهنمایی خواهد کرد واطلاعات نهایی (قیمت، زمان تحویل و…) را به شما خواهد گفت.
  درچاپ کاتالوگ های صفحات پایین مانند ۴ و ۸ صفحه ای معمولا تمام برگه ها از یک ضخامت انتخاب میشوند برای مثال صفحات داخلی و جلد همه گلاسه ۲۵۰ گرم یا ۳۰۰ گرم انتخاب میشود و اگر خدماتی بر روی جلد بخواهیم انجام شود (مثل سلفون مات یا براق) روی صفحات داخلی هم انجام می شود. البته سلفون کشیدن جلد بیشتر به این دلیل انجام می شود که زمان تا کردن ،کاغذ دچارترک خوردگی نشود.  البته سلفون در زیبایی کاتالوگ هم بسیار موثر است و در بعضی مواقع با سلفون کاررا روشن تر و درخشنده تر کرد و با سلفون مات میتوان رنگ های روشن را تیره تر جلوه داد. درکاتالوگ هایی با تعداد صفحات بالا، فقط برگه جلد را ضخیم تردرنظر میگیرند آن هم به دلیل مقاومت بالای جلد کاتالوگ و حتما برگه جلد کاتالوگ را سلفون میکشند که ترک خوردن آن در حین تازدن و صحافی به چشم نیاید . سایز های متداول در طراحی و چاپ کاتالوگ ها ، معمولا A4 و A5 وسایز وزیری و… میباشند.

   

  «تاثیر کاغذ در طراحی کاتالوگ»

  کاغذ: کیفیت خوب کاغذ می‌تواند چاپ و رنگ‌های آن را به شکل بهتری نشان دهد، پس مهم است که کاغذ درست را انتخاب کنید، علی‌الخصوص اگر کاتالوگ شما پر از تصویر و عکس است. ما می‌توانیم کاتالوگ را با کاغذهای ۸۰ GSM تا ۳۵۰ GSM چاپ کنیم که این موضوع به سلیقه و بودجه‌ی شما بستگی دارد.

  شناخته شده ترین ماده چاپی کاغذ است.کاغذ از پرمصرف ترین مواد اولیه چاپ است. تقریبا تمام کارهای چاپی با استفاده از کاغذ چاپ می شوند. کاغذ در طول تاریخ پیدایی خود تا کنون، پیوسته اصلی ترین و پایدارترین ابزار انتقال اندیشه بشری بوده است. مصریان باستان اولین قومی بودند که از مغز نوعی نی به نام (پاپیروس)کاغذ به روایت تاریخ، ساختند.مرغوب ترین کاغذها از جنس پنبه و کتان می باشند. در درجه دوم کاغذهای ساخته شده از چوب و در درجه سوم کاغذهای ساخته شده از نیشکر قرار دارند.بخش عمده ای از هزینه های یک سفارش چاپی مربوط به کاغذ است که در بعضی از موارد تقریبا بیش از نیمی از کل هزینه تولید را شامل می شود.

  کاغذ گلاسه: نوعی کاغذ است که یک روی آن ودر بسیاری موارد در دوسطح پوششی شفاف روی آن کشیده شده که چاپ حاصله روی این نوع کاغذ بسیار شفاف و زنده تر کاغذ تحریر است.

  کاغذ با پوشش گلاسه و صاف و همچنین با پوشش براق یا مات، از بهترین نوع کاغذهای اندود شده می باشد که سطح آن بسیار صاف و براق بوده و با استفاده از مواد معدنی و خاک چینی پوشش داده شده که به آن )art paper (نیز گفته می شود. از کاغذ گلاسه برای چاپ کارهای رنگی، ترامه و چاپ مجلات با کیفیت بالا استفاده می شود. نوع ارزان تر آن با خمیر چوب و یا الیاف بازیافتی تولید می شود.

  گرماژ معمول: از ۹۰ تا ۳۰۰ گرمی

  کاغذ کرافت: نوعی کاغذ با رنگ قهوه ای وماتکه با وجود ضعف ساختاری خصوصیت چاپ پذیری خوبی دارند. این نوع کاغذ که از خمیر چوب سولفاته تهیه شده، به رنگ قهوه ای است و نسبتا مقاوم است. از کاغذ کرافت برای بسته بندی و گاهی در کارهای فانتزی متفاوت چون پوستر و… استفاده می شود.

  کیفیت کاغذ در چاپ کاتالوگ

  مرغوب ترین کاغذها از جنس پنبه و کتان می باشند. در درجه دوم کاغذهای ساخته شده از چوب و در درجه سوم کاغذهای ساخته شده از نیشکر قرار دارند.کاغذ داراری پشت و رو است. روی آن صاف و صیقلی تر بوده و چاپ روی آن مطلوب تر است.

  کاغذهای گلاسه از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و معمولاً برای چاپ های نفیس رنگی از نوع براق و یا مات آن استفاده می شود. هرچه کار چاپی دارای رنگ های بیشتری باشد بایستی از کاغذهای گلاسه با گرماژ بالاتر استفاده کرد راه و بی راه کاغذ که معمولاً به صورت LG  یا  SG نمایش داده می شود، یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کرد؛ زیرا بی دقتی در این مسئله در هنگام چاپ و بعد از آن ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد.

  مقوا در چاپ کاتالوگ

  از مقوا برای جلد کتاب، کاتالوگ و ساخت جعبه و کارتن استفاده می شود. مقوا معمولاً از کاغذ بدون پوشش تهیه می شود و نوع پوشش دار آن هم تولید می شود. وزن مقوا معمولاً از ۱۳۵ گرم شروع میشود و مقوای ضخیم تر را می توان از لمینیت کردن دو تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد. ضخامت جلد کتاب با واحد پوینت تعیین می شود که از مقوای با ضخامت ۱۰ پوینت( ۲۰۰ گرم) شروع شده و تا ۱۵ و ۱۷ پوینت ( ۳۰۰ گرم) برای کتاب های سنگین و بزرگ استفاده می شود. حتی از مقوای ضخیم تر نیز برای مواد بسته بندی و تهیه کتاب بچه ها و یا مقوای جلد در صحافی استفاده می شود.

  ضخامت کاغذ در چاپ کاتالوگ

  ضخامت کاغذ را بر اساس میکرون بیان می کنند و با میکرومتر می سنجند. باید دانست که گاهی مواد مصرفی از فشردگی بالایی برخوردارند و این باعث می شود که ضخامت آن ها نسبت به نوع دیگر که تراکم یا فشردگی کمتری دارد، کمتر باشد.

   گرماژ کاغذ کاتالوگ

  معمول است هنگام خرید کاغذ یا مقوا، گرماژ مورد نیاز پرسیده شود. گرم کاغذ بر اساس  ۱۰۰×۱۰۰ سانتیمتر از آن محاسبه می شود مثلاً یک ورق ۱۰۰×۱۰۰ ز مقوای ۲۵۰ گرمی، ۲۵۰ گرم وزن دارد.

  نکته لازم برای خرید کاغذ و مقوا برای چاپ کاتالوگ

  آگاهی از نوع ماده مصرفی، گرماژ آن، ضخامت، تغییر ابعاد در اثر رطوبت، فشردگی و بافت کاغذ یا مقوا و کمک بسیار زیادی در ارائه زیبایی محصول چاپی خواهد داشت.